HUZURA ATILAN BÜYÜK ADIM: TREKKING

Beton binalardan, yorucu trafikten, pahalı spor salonlarından ve şehrin gürültüsünden yorulduysanız, trekking tam size göre.

Trekking Nedir?

Trekking, doğada yapılan hafif tempolu sportif yürüyüştür. Dilimize “doğa yürüyüşü” olarak geçmiştir. Doğada, bol oksijen ve tertemiz havada yapılan trekking koca bir hafta şehrin gürültüsünden, iş stresinden ve trafikten yorulan herkes için ideal bir hafta sonu etkinliği olabilir.

Nasıl Yapılır?

Trekking yapmak için herhangi bir özel yeteneğe ihtiyacınız yok. Küçük-büyük demeden her yaş grubundan insan bu faydası bol etkinliği yapabilir. Trekking yapacağınız bölgeyi tanıyan bir takım lideri eşliğinde, sağlık önlemleri alarak doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Not: Tek başınıza trekking yapmak istiyorsanız, durum başka. Bunun için profesyonel olmanız gerekiyor ve yürüyüş yapacağınız alan hakkında bilgi sahibi olmanızda, ayrıca yürüyüş yapacağınız yeri birilerine söylemenizde fayda var.

Neler Gerekir?

Trekking yaparken dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli konu kıyafet ve ayakkabı seçimidir. Kıyafetinizin mevsim koşullarına uygun olması, terinizi muhafaza etmesi, ferah tutması, çok dar veya bol olmaması, yürüyüşünüzü engelleyecek herhangi bir aksesuara sahip olmaması, doğada karşılaşacağınız zorluklara, çalı, diken, böcek gibi tehlikelere karşı sizi koruması gerekmektedir. İlk koşul ise ayakkabınızın ortopedik olmasıdır. Spor salonlarında kullandığınız yumuşak, hafif spor ayakkabılarınız doğa için uygun değildir. Mevsim koşullarına uygun olmaları, ayaklarınızın hava almasını sağlamaları, bileklerinizi kavramaları, hafif olmaları, yere iyi tutunmaları gerekmektedir. Piyasada trekking için tasarlanmış pek çok ayakkabı satılmaktadır. Yine de bu ayakkabıları sorgulamadan ve denemeden almamalısınız. Ayrıca yanınıza, içinde mevsim koşullarına uygun bere, şapka, gözlük, eldiven ve yedek kıyafet ile atıştırmalık yiyecekler bulunan bir sırt çantası almanızda fayda var. Tüm bunlara ek olarak, mümkünse yanınıza yağmurluk, çakı, el feneri, koruyucu krem ve ilk yardım çantası da alabilirsiniz.

Trekking Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yanınızda mutlaka bir uzman ve yürüyüş yapacağınız bölgeyi tanıyan bir rehber olmalıdır. Eğer profesyonel bir doğacı değilseniz tek başınıza yürüyüş yapmayın. Yanınızda bir arkadaşınızın olması motivasyonunuzu da artıracaktır.
  • Susuz kalmamanız için yanınızda mutlaka su bulundurun ve yürüyüş sırasında tüketmeye özen gösterin.
  • Yemek yedikten sonra yürüyüşe çıkmayın.
  • Kıyafetlerinizin kumaşlarının terletmemesine ve vücudunuzun nefes almasına dikkat edin.
  • Üzerinde adınız, soyadınız, telefon numaranız ve adresinizin yazlı olduğu bir kağıt bulundurun.

Koca bir hafta şehrin gürültüsünden, iş stresinden ve trafikten yorulmadınız mı? Hadi bu hafta sonunu trekking ile değerlendirin; yemyeşil bir alanda mis gibi havayı içinize çekerken hafif tempolu bir yürüyüşle zindeliğinizi ikiye katlayın.

Leave a comment

You Might Also Like

Evde “iyi Kalalım”

Evde “iyi Kalalım”

Zor günler geçiriyoruz, kimse kolay olduğunu söyleyemez. Tarihi bir dönem belki de. Evlerimizdeyiz, belki bir süredir geliştirmek […]

Read More
Geri gelmeyecek şekilde kilo vermek?

Geri gelmeyecek şekilde kilo vermek?

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ BESLENME – KİLO GERİ ALIMINI ÖNLEMEK “ Verilen kiloları geri almamak için nasıl bir beslenme düzenin […]

Read More
ODAKLANMANIZI SAĞLAYACAK 5 ETKİLİ EGZERSİZ TEKNİĞİ

ODAKLANMANIZI SAĞLAYACAK 5 ETKİLİ EGZERSİZ TEKNİĞİ

Gündelik hayatımız bazen çok yoğun olabiliyor ve erteleyemeyeceğimiz bir sürü mesele dikkatimizi dağıtabiliyor. Ancak bazen buna biz […]

Read More