ODAKLANMANIZI SAĞLAYACAK 5 ETKİLİ EGZERSİZ TEKNİĞİ

Gündelik hayatımız bazen çok yoğun olabiliyor ve erteleyemeyeceğimiz bir sürü mesele dikkatimizi dağıtabiliyor. Ancak bazen buna biz yol açıyoruz. Birden fazla sorumluluğu üstlenmek için çok zaman harcadığınızda, vücudunuz veya zihniniz arzu ettiğiniz kadar verimli sonuçlar vermeyebilir. Aynı anda bir sürü şeyi yapma sanatında ustalaşmış olabilirsiniz fakat bu görevlere %100 odaklanmanız imkansızdır. Gün içerisinde yapılacaklar listesinin çoğunu halletseniz de, gerçekte sandığınızdan çok daha azını yapıyor olabilirsiniz. Çalışan bir anne olarak birden fazla sorumluluğu aynı anda yerine getirebilmenin çok değerli bir beceri olduğunu düşünüyorum. Aslında dikkat dağınıklığının “çalışan ebeveyn” iş tanımının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyebiliriz. Birden fazla işi aynı anda yapmak, harika bir iş çıkardığınız ve son derece verimli olduğunuz duygusunu yaratabilir fakat günlük hayatın yorucu zihinsel ve fiziksel temposuna ayak uydurmaya çalışmak, spor salonunda geçirdiğiniz değerli zamanın heba olmasına yol açabilir. Bu nedenle, fitness programımızın her bir saniyesinden verim alabilmemiz ve vücudumuzu daha iyi çalıştırmamız için dikkatimizi dağıtan her şeyden uzakta egzersiz yapmamız son derece önemlidir. Egzersiz saati, tamamen kendimize ayırdığımız bir zaman dilimi olmalıdır. Zihinsel ve fiziksel anlamda etkili bir egzersiz için tüm benliğimizle anı yaşayabilmeliyiz. Egzersiz programınızdan daha fazla verim almanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçları veriyoruz. Eğer spor salonunda geçirdiğiniz süreyi verimli bir şekilde değerlendirirseniz, daha fazla efor sarf etmek isteyeceksiniz ve tüm bunların sonucunda çok daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz!

İpucu 1: Telefon Yok

Telefonunuzu dolaba kaldırın veya aracınızda bırakın. 30-60 dakika süreyle telefonunuzdan

ayrı kalmak size başlangıçta işkence gibi gelebilir fakat egzersize odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Birçoğumuz 7/24 ulaşılabilir olmazsak dünya başımıza yıkılacakmış gibi davranıyoruz. Ancak egzersiz yaparken acil bir durum olursa, siz egzersizi bitirdiğinizde de acil olmaya devam edecektir. Eğer telefonunuzu müzik dinlemek için kullanıyorsanız, egzersiz sırasında uçak moduna alın. Böylelikle gelen telefonları açıp açmamak ya da e-postalarınızı kontrol edip etmemek konusunda tereddüde düşmezsiniz. Ulaşılamaz olma düşüncesi sizi gerçekten rahatsız ediyorsa, ailenize veya iş arkadaşlarınıza yerinizi ve spor salonunun telefon numarasını bildirin. Bu sayede gerçekten acil bir durum olduğunda size ulaşabileceklerini bilirsiniz.

İpucu 2: Oyalanmayın

Mükemmel şarkıyı bulmak için çalma listesinde gezinerek oyalanmaktan vazgeçin. Sırf çalan şarkıdan hoşlanmadığım için koşu bandını defalarca durdurduğumu hatırlıyorum. Ancak her molada yoğunluk seviyeniz azalacak ve kalp atış hızınız düşecektir. Egzersiz için mükemmel şarkıyı aramak için sık sık durduğunuzda egzersizden arzu ettiğiniz sonucu alamazsınız. Egzersizden önce biraz zaman ayırıp istediğiniz şarkıları önceden belirleyin. Planlı bir çalma listesi hem enerji seviyenizin hem de yoğunluk seviyenizin artmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca ne kadar az durursanız, o kadar çok egzersiz yaparsınız. Biraz planlama, egzersiz sırasında çok daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır.

İpucu 3: Uygun giysiler seçin

Mutlaka üzerinize iyi oturan ve rahat hissettiğiniz giysiler seçin. Beli bol gelen giysiler, yanlış yerlere sürtünen eşofmanlar veya ayağınıza tam oturmayan spor ayakkabıları spor salonunda şevkinizi kırabilir. Ayrıca iyi oturmayan giysiler egzersiz sırasında şekil değiştirmenize neden olarak güvenlik riski de oluşturabilir. Çok dar giysiler hareket kabiliyetinizi sınırlandırırken, çok bol giysiler belirli cihazlarda güvenlik tehlikelerine yol açabilir. Zihinsel olarak egzersize odaklanabilmeniz ve giysilerinize kafanızı takmamanız için rahat ve iyi hissettiğiniz giysiler giymelisiniz.

İpucu 4: Sohbeti sınırlı tutun

Spor salonları arkadaşlarla bir araya gelmek, yeni arkadaşlar edinmek ve arada sırada dedikodu yapmak için mükemmel ortamlardır ancak bu sohbetlerin egzersiz programınızı sekteye uğratmasına izin vermemelisiniz. Sohbeti, molalara veya egzersiz sonrasına erteleyin. Bunun için arkadaşlarınıza kabalık etmenize gerek yok; “Şu seti bitirince konuşalım.” demeniz yeterli olacak ve onların da egzersize odaklanmalarını sağlayacaktır.

İpucu 5: Kronometreli bir saat takın

Birçok kişi, egzersiz sırasında yorulunca saate bakmaya başlar. Saate bakmanın

dikkati dağıtmayacağı düşünülebilir ancak sık sık kolunuza bakarken gerektiği gibi efor gösteremeyebilirsiniz ve egzersiz rutininiz bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Mola saatinde çalması için saatinizi ayarlamak, egzersize daha iyi odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca böyle bir saat mola saatlerine uymanız için sizi teşvik edecek ve konuşkan arkadaşlarınızın size gereken saygıyı göstermelerini sağlayacaktır. İşyerinde, evde ve özellikle egzersiz sırasında dikkatimizi dağıtan bir sürü şey olabilir. Eğer spor salonunda geçirdiğimiz süre boyunca vücudumuza, tekniğimize ve nefesimize odaklanmayı başarırsak, çok daha etkili sonuçlar alabiliriz. Böylelikle daha iyi hissetmemiz, daha iyi sonuçlara ulaşmamız ve çok daha fazla kalori yakmamız mümkün olacaktır.

Leave a comment

You Might Also Like

Evde “iyi Kalalım”

Evde “iyi Kalalım”

Zor günler geçiriyoruz, kimse kolay olduğunu söyleyemez. Tarihi bir dönem belki de. Evlerimizdeyiz, belki bir süredir geliştirmek […]

Read More
Geri gelmeyecek şekilde kilo vermek?

Geri gelmeyecek şekilde kilo vermek?

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ BESLENME – KİLO GERİ ALIMINI ÖNLEMEK “ Verilen kiloları geri almamak için nasıl bir beslenme düzenin […]

Read More
HUZURA ATILAN BÜYÜK ADIM: TREKKING

HUZURA ATILAN BÜYÜK ADIM: TREKKING

Beton binalardan, yorucu trafikten, pahalı spor salonlarından ve şehrin gürültüsünden yorulduysanız, trekking tam size göre. Trekking Nedir? […]

Read More